Carnival 2017 - 7pm
Saturday 4th November
days
2
5
5
hours
1
3
minutes
3
0
seconds
3
2

2016 Procession Results

Class 1 – Tableau Cart Open
1The Great Fire of LondonHuckyduck CC, Coleford
2PhantomGemini CC, Ilminster
3What Lies Beneath…Pentathlon CC, North Petherton
4Abandoned EmporiumKing William CC, Glastonbury
5The Show Must Go OnOasis CC, Frome
Class 2 – Tableau Cart Local
1Capture of the Iron HorseWills CC, Bridgwater
2Twisted CircusCenturion CC, Bridgwater
Class 3 – Feature Cart Open
1Underground ExpressHarlequin CC, Ilminster
2Trash CityMasqueraders CC, Meare
3Loggers YardEclipse CC, Chard
4WildGlobe CC, Wells
5Rebel YellWick CC, Glastonbury
6Wizard of OzToppers CC, North Petherton
7Welcome to Death ValleyCobra CC, Wells
8BushiWestonzoyland CC, Westonzoyland
9Grease LighteningShambles CC, Shepton Mallet
10Carnevale TravestimentoMendip Vale CC, Wells
11PinballGorgons CC, Wells
12StoborHot Rock CC, Gillingham
13Down Town ChicagoSidvale CC, Sidford
14Lets ‘A’ GoHighwayman/Little Devils CC, Shepton Mallet/Frome
15Halloween PartyThatchers CC, Shepton Mallet
Class 4 – Feature Cart Local
1Mexican Day of the Dead FestivalGremlins CC, Bridgwater
2Warp Speed Space MachineMarketeers CC, Bridgwater
3ScrappedRamblers CC, Bridgwater
4PantomaniaGriffens CC, Bridgwater
5Da Vinci (Vision of)Vagabonds CC, Bridgwater
6Camelot (The King’s Parade)Renegades CC, Bridgwater
7Night Train of TerrorLime Kiln CC, Bridgwater
8All at SeaBritish Flag CC, Bridgwater
9Ker-ChingCavaliers CC, Bridgwater
10Skools OutYMCA CC, Bridgwater
11GaelicCrusaders CC, Bridgwater
Class 5 – Comic Feature Cart
1What A PictureNewmarket CC, Bridgwater
2#Working It!?Nunsford Nutters CC, Colyton
3Diddlee DeeJust Georges CC, Sturminster Newton
4Under ConstructionOne Plus One CC, Ilminster
5Wild West Peckham2R’s CC, Temple Cloud
6St TriniansLuckington CC, Radstock
7Just Eat ItMardons CC, Midsomer Norton
Class 6 – Juvenile Cart
1Masters of MagicMarina Sydenham JCC, Bridgwater
2Reach 4 the StarsHillview JCC, Burnham on Sea
3Swinging 60’sSouth Brent JCC, South Brent
Class 7 – Groups of Masqueraders Adult
1Come and get the Ride of your Life with the Wilfs and Phil the G Force!Wilfs CC, Bridgwater
2PoisonXtreme CC, Ilminster
3Ci-Ci JamojaBridgwater Belles, Bridgwater
4Step in TimeZem CC, Chard
5BarndanceMake You Laugh CC, Bridgwater
6Pirates of the ParrettSomerset Sapphire Seniors, Bridgwater
7Carnival of ColourChameleon Battonettes, Bridgwater
Class 8 – Groups of Masqueraders Juvenile
1Tea PartyRhythm Fever, Meare
3Pirates of the ParrettSomerset Sapphire Juniors, Bridgwater
4Its the IrishCrusaders Cubs, Bridgwater
Class 9 – Groups of Masqueraders (3 – 7)
1Metal WidowJust Peachy CC, Bridgwater
2BuzzBubbles CC, Honiton
3Goldilocks and the BearsFantasy CC, Bridgwater
Class 10 – Pairs
1R E XA&A CC, Axminster
2Naughty and NiceThe Shepherd Family, Portsmouth
3Guardiani Del Mondo SconosciutoAcademy of Carnival (Amy Prouse & Hayley Daniells), Somerset
4Well, Something is Better than NothingDee Gee’s CC, Shaftesbury
5Big Chief Sit on Bull and Little Chief Laughing CowGod’s of WarNatajacks CC, Frome
6God’s of WarJiggle CC, Honiton
7Mario Speaks No AmericanoRJ CC, Bristol
Class 11 – Single Masquerader Adult
1KatogAcademy Of Carnival, Street (Simon Jackson), Somerset
2Real ReflectionsMichael Churches, Wells
3WreckedLucy Thomas, Exeter
4Spiralla’s PaletteAbbie Haines, Frome
5TeatimeRoger Muspratt- Hamilton, Gillingham
6The Pearl FisherDave Arney, Taunton
7LovestruckAcademy Of Carnival, Street (Adam Cox), Somerset
8Strictly FrozenSmandy’s CC, Radstock
9Arctic QueenJudy Williams, Ilminster
10Charlie ChaplainRichard Palmer, Weston super Mare
11DecoSpirit CC, Yeovil
12Firework QueenC. Ann Cook, Wincanton
13Carnival in BloomTracy Cook, Wincanton
Class 12 – Single Masquerader Juvenile
1Age of the DragonLily Cumming, Ilminster
2Kaleidescope of ColourAcademy Of Carnival, Street (Georgia Kitchen), Somerset
3Le Bouffon (De Mardi Gras)Samvantra Juniors, Radstock
4BeetlemaniaLotty Wheeler, Gurney Slade
5Faerie Betula PendulaIzzy Wheeler, Gurney Slade
6Dragon MasterOsscar Collins (Minitizzys CC), Chard
7Joker of the PackAcademy Of Carnival, Street (Holly Kitchen), Somerset
8AwakeningEthan Pickersgill, Glastonbury
9ZoltarAcademy Of Carnival, Street (Callum Kitchen), Somerset
Class 13 – Best Decorated Towing Vehicle
1ScrappedRamblers CC, Bridgwater
2The Great Fire of LondonHuckyduck CC, Coleford
3Warp Speed Space MachineMarketeers CC, Bridgwater
4Underground ExpressHarlequin CC, Ilminster
Class 14 – Best Dressed Towing Vehicle Driver
1The Great Fire of LondonHuckyduck CC, Coleford
2Warp Speed Space MachineMarketeers CC, Bridgwater
3WildGlobe CC, Wells
4Welcome to Death ValleyCobra CC, Wells
Class 15 – Entries With Disabilities
1Head of the TableAcademy Of Carnival, Street (Mike Daniells), Somerset
2Top CatChipmunks CC, North Petherton
Hardy Spicer Championship Cup – Overall Champion
 Mexican Day of the Dead FestivalGremlins CC, Bridgwater
Lions International Cup – Hardy Spicer Runner Up
 ScrappedRamblers CC, Bridgwater
Aquarius Cup – Best Costume in Procession
 The Great Fire of LondonHuckyduck CC, Coleford
Bass Charrington Cup – Most Original Entry Open
 The Great Fire of LondonHuckyduck CC, Coleford
B.P. Challenge Cup – Best Decorated Towing Vehicle & Driver Local
 Warp Speed Space MachineMarketeers CC, Bridgwater
Geordie Adamson Cup – Best Decorated Generator
 Mexican Day of the Dead FestivalGremlins CC, Bridgwater
Stan Bown Cup – Most Improved Local Feature
 Da Vinci (Vision of)Vagabonds CC, Bridgwater
Winslade Cup – Best Lighting Local
 Warp Speed Space MachineMarketeers CC, Bridgwater

 

You can download a pdf version of the full results by clicking on the links below:

Bridgwater Carnival Results:

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

Weston super Mare Carnival Results

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

North Petherton Carnival Results

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

Shepton Mallet Carnival Results

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

City of Wells Carnival Results

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

County Circuit Overall Results

2016 County Cup Results