bridgwater Guy Fawks Carnival Logo

NEW START TIME

Carnival 2021 - 6pm Saturday 6th November

2006 Procession Results

Tableaux Cart – Open

1 ICE WARZ Pentathlon CC, North Petherton
2 KONG HEY FAT CHOI Gemini CC, Ilminster
3 SPIRIT OF THE ANCESTORS Huckyduck CC, Coleford
4 ETERNAL SPIRIT Oasis CC, Frome
5 SCOOBY DOO Shambles CC, Shepton Mallet
6 DESTINY King William CC, Glastonbury
7 STARLIGHT EXPRESS New Beginning CC, Taunton
8 BEHIND THE MASQUE Aysheberton Stannary CC, Ashburton
9 WILLY WONKA St Peters CC, Yeovil
Tableaux/Feature Cart – Local
1 GHOST SHIP (DELIVER US) Gremlins CC, Bridgwater
2 SUPERHEROES Marketeers CC, Bridgwater
3 YEEHA Ramblers CC, Bridgwater
4 SAMURAI QUEST Griffens CC, Bridgwater
5 VALHALLA ROCK Wills CC, Bridgwater
6 UMOJA Vagabonds CC, Bridgwater
7 DIAMOND CASINO Lime Kiln CC, Bridgwater
8 GO GO NOAH YMCA CC, Bridgwater
9 SAMBA Cavaliers CC, Bridgwater
10 AROUND THE WORLD British Flag CC, Bridgwater
11 JOURNEY TO NEVERLAND Centurion CC, Bridgwater
12 ENGLAND’S GLORY Crusaders CC, Bridgwater
13 LOONEY CARTOONEY Renegades CC, Bridgwater

Feature Cart – Open

1 YAN HUO Masqueraders CC, Meare
2 RACE NIGHT Globe CC, Wells
3 SAMBA CARNAVAL Harlequin CC, Ilminster
4 GENGHIS KHAN Wick CC, Glastonbury
5 CLOWN TOWN Britannia CC, Castle Cary
6 THE FLIGHT OF THE PHOENIX Phoenix CC, Broadclyst
7 BAILAMOS Evolution CC, Bridgwater
8 SCREAM Westonzoyland CC, Westonzoyland
9 FIRE AND ICE Sidvale CC, Sidford
10 LIGHTS CAMERA ACTION Prattens CC, Midsomer Norton
11 LIFE OF THE SAMURAI Cobra CC, Wells
12 TIEMPO Gorgons CC, Wells
13 JUMPIN’ JACKS Hot Rock CC, Gillingham
14 WASTED IN SPACE High Spirits CC, Honiton

Comic Feature Cart

1 I NEED A HERO Newmarket CC, Bridgwater
2 COCK ROCK Cary Comedians CC, Castle Cary
3 I’M SO EGG-CITED One Plus One CC, Chard
4 COUNTRY BONKERS Luckington CC, Coleford
5 SCOOBY DON’T YOU DIRTY DOG Oscars CC, Crewkerne
6 HOT STUFF Poppe Inne CC, Tatworth
7 NYMPHO’S GO DOWN UNDER Nympho’s CC, Colyton
8 BEAR OR BARE Nunsford Nutters CC, Colyton
9 KING KONG FU!! Just Georges CC, Sturminster Newton
10 JUNGLE MIX DT6 CC, Bridport
11 KNIGHT FEVER Wells & Glastonbury YFCC,
12 OW-LIMP-ICS Waterside CC, Midsomer Norton
13 THE WACKY RACES Axminster YFC, Axminster
14 BEACH BUMS 2R’s CC, Temple Cloud
15 WHO LET THE COWS OUT Mardons CC, Midsomer Norton
16 YOU NEED A HERO Highbridge YFCC, Highbridge
17 CARTOON HERO’S Mutineers CC, Teignmouth

Juvenile Cart

1 INDIAN SPIRIT Marina Sydenham JCC, Bridgwater
2 TIGER ROCK Toppers JCC, North Petherton
3 RIO RIO Brimgrovers JCC, Ilminster
4 CHINESE WATER FESTIVAL Hillview JCC, Burnham on Sea
5 ICE FX Tango JCC, Salcombe Regis
6 LITTLE GEMS South Brent CC, South Brent
7 SENSATIONAL PSYCHEDELIC SIXTIES Ashburton CC, Ashburton
8 PARADISE FEATHERS Mole CC, Blandford Forum
9 MADAGASCAR Key Kids JCC, Glastonbury
10 ATMOSPHERICS Bovey Tracey Royalty, Bovey Tracey

Single Masquerader Adult

1 ROBOTNIK Gwillym Harris, Wells
2 ICEICA Jodie-Bea Mitchell, Kingsbridge
3 ALF’S CAF Dave Arney, Taunton
4 THE “GHOST” OF CAPTAIN HOOK Roger Muspratt-Hamilton, Paignton
5 CARNIVAL COLOURS Mono, Trowbridge
6 DIVINE WARRIOR Lisa Arney, Taunton
7 QUEST FOR THE GRAIL Sam Ryall, Warminster
8 TEA FOR TWO Lyn Tutty, Dawlish
9 RAINBOA Abbie Haines (Carab CC), Frome
10 THE STAR MASTER Raymond Iles, Sturminster Newton
11 PARTYTIME!!! Termin8, Bridgwater
12 QUEEN BEE Judy Williams, Ilminster
13 ROCK AROUND THE CLOCK Ann Cook, Amethyst CC, Wincanton
14 ALL CREATURES GREAT AND SMALL Tracy Cook, Amethyst CC, Wincanton

Single Masquerader Juvenile

1 EGYPTUS, GUARDIAN OF THE NILE Hayley Daniells, Street
2 SPECIAL DELIVERY Kristian Plummer, Melksham
3 BEHEADED Georgia Kitchen, Frome
4 IN2OUTA SPACE Carina Haines (Carab CC), Frome
5 THE KEY KEEPER Hannah Elswood, Ilminster
6 MISS PEACOCK Hannah Jackson, Ilminster
7 CHITTY CHITTY BANG BANG Andrew Churches, Godney
8 THE LION, THE WITCH AND THE WARDROBE Rachel Cox, Chard
9 H.M.S. ARE WE THERE YET Joshua Lee, Ilminster
10 ORNAMENTAL WILLOW Sammie Callow, Warminster
11 THE PUMPKIN PRINCESS Amy Pickersgill, Glastonbury
12 CAMEO Emma Witton, Dawlish
13 MONKEYS IN BUSINESS Blake Gill (Carab CC), Frome
14 AZTEC WIZARD Damon Dyer, Chard
15 NOAH Rachel Churches, Godney
16 FLIGHT OF FANTASY Jessica Ryall, Warminster

Pairs

1 ICE MAGIC The Fellowship CC, Hinton St George & Taunton
2 WARPATH Krakus CC, Shaftesbury
3 HEAVEN AND HELL Razzamatazz CC, Gillingham
4 SPIRITS OF THE NORTH Foxy Ladies CC, Shaftesbury
5 BELLES OF THE BALL Catherine & Patricia Male, Ilminster
6 THE ROARING TWENTIES Jackie Kelly & Alison Elswood, Taunton
7 COLD AS ICE Excalibur CC, Topsham
8 LET’S SAMBA Cavalier Pups, Bridgwater
9 BUTTERFLIES Michelle Brauer & Stephanie Gill, Bridgwater
10 SHAGGY & SCOOBY DOO ON THE LOOSE Fantasy CC, Bridgwater

Groups Of Masqueraders – Adult

1 FROZEN IN TIME Xtreme CC, Ilminster
2 SHOUT FOR CABARET Motiv8 CC, Yeovil
3 WORLD CUP DAMES Natajacks CC, Frome
4 STILL A FLOAT Eclipse CC, Cheriton Bishop
5 DYNAMITES DOES CHRISTMAS Dynamites CC, Glastonbury
6 WILFS PHANTOM MASQUERADE Wilfs CC, Bridgwater
7 STEP BACK IN TIME En-Spired CC, Salisbury
8 DEAD MANS CHEST Belvaunic & Woverines CC, Frome
9 CLOCKWORK PARADE Paradise CC, Radstock

Groups Of Masqueraders – Juvenile

1 CIRCUS SCHOOL PARADE Hamp JCC, Bridgwater
2 PRIDE OF ENGLAND Crusaders Cubs, Bridgwater
3 IT’S CHRISTMAS TIME Bumblebee’s CC, Bridgwater

Any Walking Entry

1 WHIZZ BANG A & A CC, Kilmington
2 EXCALIBUR Parkers CC, Ilminster
3 JOSEPH Zem CC, Chard
4 CHINESE DRAGON Roadrunners CC, Wells
5 DEAD MANS CHEST Rainbow JCC, Bridgwater
6 MUSIC MAN Just For Fun CC, Taunton

Any Mounted Entry

1 DANCE FEVER Domino CC, Chard
2 TRANQUILITY Torbay Carnival, Torbay
3 ELEMENT WARRIORS Dragon Star CC, Chard
4 GEORGE MINI ROUNDABOUT Georges Club, Watchet
5 3 WHEELS ON MY WAGON 2 Little Boys CC, Gillingham/Shepton Mallet

Hardy Spicer Championship Cup – Overall Champion

  GHOST SHIP (DELIVER US) Gremlins CC, Bridgwater

Lions International Cup – Hardy Spicer Runner Up

= YEEHA Ramblers CC, Bridgwater
= UMOJA Vagabonds CC, Bridgwater

Aquarius Cup – Best Costume in Procession

  VALHALLA ROCK Wills CC, Bridgwater

Bass Charrington Cup – Most Original Entry open

  GHOST SHIP (DELIVER US) Gremlins CC, Bridgwater

B.P. Challenge Cup – Best Decorated Towing Vehicle & Driver Local

  GHOST SHIP (DELIVER US) Gremlins CC, Bridgwater

Pariah Trophy – Longest Burning Squib in the Squibbing Display

  JAMIE DAY Ramblers CC, Bridgwater

Skipper Cup – Best Decorated Towing Vehicle Open

  GHOST SHIP (DELIVER US) Gremlins CC, Bridgwater

Stan Bown Cup – Most Improved Local Feature

  GO GO NOAH YMCA CC. Bridgwater

Wessex Cup – Best Dressed Towing Vechicle Driver Open

  GHOST SHIP (DELIVER US) (NIGEL STANDERWICK) Gremlins CC, Bridgwater

Winslade Cup – Best Lighting Local

  GHOST SHIP (DELIVER US) Gremlins CC, Bridgwater