bridgwater Guy Fawks Carnival Logo

NEW START TIME

Carnival 2021 - 6pm Saturday 6th November

2013 Procession Results

 Class 1 – Tableau Cart Open
1 La Barricade Gemini CC, Ilminster
2 Jeff Wayne’s War Of The Worlds Huckyduck CC, Coleford
3 Oz: The Emerald City Pentathlon CC, North Petherton
4 Knight’s Dream Oasis CC, Frome
5 Time To Remember Unicorn CC, Bridgwater
 Class 2 – Tableau Cart Local 
1 #Priscilla Wills CC, Bridgwater
2 House Of Tudor Centurion CC, Bridgwater
 Class 3 – Feature Cart Open 
1 Stampede Masqueraders CC, Meare
2 City Of Rock Harlequin CC, Ilminster
3 Head Hunters Globe CC, Wells
4 Show Time Wick CC, Glastonbury
5 End Of The Line Westonzoyland CC, Westonzoyland
6 Legend Of The Crystal Skull Sid Vale CC, Sidford
7 Rio Birds Cobra CC, Wells
8 Re-Vamped Britannia CC, Castle Cary
9 Who You Gonna Call Hot Rock CC, Gillingham
10 Avatar Toppers CC, North Petherton
11 Cirque Du Budleigh Budleigh Salterton CC, Budleigh Salterton
12 Rise Of The Bugs Eclipse CC, Chard
13 Galvanize Aliens CC, Frome
 Class 4 – Feature Cart Local 
1 Swarm Force Ramblers CC, Bridgwater
2 Xtinct Gremlins CC, Bridgwater
3 Kabuki British Flag CC, Bridgwater
4 Anarchy Marketeers CC, Bridgwater
5 Steampunk Griffens CC, Bridgwater
6 Voodika Renegades CC, Bridgwater
7 Sckool Of Rock Vagabonds CC, Bridgwater
8 Gold Rush Lime Kiln CC, Bridgwater
9 One Wild Night Crusaders CC, Bridgwater
10 Once Upon A Time Cavaliers CC, Bridgwater
11 Uprising YMCA CC, Bridgwater
 Class 5 – Comic Feature Cart 
1 F*rtbusters Newmarket CC, Bridgwater
2 Pirates Of The Curried Beans Cary Comedians CC, Castle Cary
3 Nutters Health Service Nunsford Nutters CC, Colyton
4 Irish Rovers Just Georges CC, Sturminster Newton
5 Highland Flingers 2R’s CC, Temple Cloud
6 I Tweed A Hero Wells & Glastonbury YFCC
7 Robin Hood Men In Tights Luckington CC, Radstock
 Class 6 – Juvenile Cart 
1 Jitterbug Boogie Marina Sydenham JCC, Bridgwater
2 Luck Of The Irish Hillview JCC, Burnham on Sea
3 Caelum Infernum South Brent CC, South Brent
4 Fairy Tales Key Kids JCC, Galstonbury
5 Vampire Desire Club 2000, Chard
 Class 7 – Groups of Masqueraders Adult 
1 Immortal Motiv8 CC, Yeovil
2 Xtraterrestrial Xtreme CC, Ilminster
3 After A 1/4 Of A Century It Is A Bit Of A Habit Wilfs CC, Bridgwater
4 Bollywood Nights Bridgwater Belles, Bridgwater
5 Billys Nightmare King William CC, Glastonbury
6 Festival Of The Dragon Enspired, Salisbury
7 The Dandy Highwaymen Highwayman CC, Shepton Mallet
 Class 8 – Groups of Masqueraders Juvenile 
1 Somerset Sapphire Majorettes Bridgwater
2 Swing Thatchers CC, Shepton Mallet
3 Oh What A Night 2 Crusaders Cubs, Bridgwater
 Class 9 – Groups of Masqueraders (3 – 5) 
1 Aurora Borealis Smandy’s CC, Radstock
2 Guardians Of The Pearl Next Generation CC, Gillingham
3 Oh My Gods! Just Peachy CC, Bridgwater
4 Dirty Dogs Crazycrew CC, Bristol
 Class 10 – Pairs 
1 Woof! A&A CC, Axminster
2 Clean Sweep Dee Gee’s CC, Shaftesbury
3 The Ladies Of Terror Tower Samvantra Juniors, Radstock
4 2 Mad 4 Tea Stardelights CC, Gillingham
5 Ryü To Senshi The Academy Of Carnival, Street
6 We’re Back Inferno CC, Chard
7 Celestial Celebrations Razzamatazz CC, Gillingham
8 Dalek Crown JCC, Bridgwater
9 Henry ♥ Ann Natajacks, Frome
10 Christmas Fantasy CC, Bridgwater
 Class 11 – Single Masquerader Adult 
1 The Arrival Of Jadis Roger Muspratt- Hamilton, Gillingham
2 Fetch The Bone, Rex Academy of Carnival, Bridgwater
3 Flaming Hot Hot Hot Andy Tizzard, Chard
4 Slink ‘EE’ Michael Churches, Wells
5 Orologio Adam Cox, Street
5 Splish Splash Lucy Thomas, Topsham
7 Dressed To imPRESS Judy Williams, Ilminster
8 Cygnus Spirit CC, Yeovil
9 Green Fingers (Still Growing) Tracy Cook, Wincanton
10 Butterfly Frenzy Ann Cook, Wincanton
 Class 12 – Single Masquerader Juvenile 
1 Winter Comes To Fairyland Rio Welsh, Taunton
2 Astrological A.J.CC (Aiden Pearcy), Ottery St Mary
3 King Of The Fishers Izzy Wheeler, Gurney Slade
4 Wings Of Fire Cousins CC, Ilminster
5 Fire Bird Karen Salter, Chard
6 Ink Cap Mushroom Lotty Wheeler, Gurney Slade
7 Masquarde Excalibur CC, Topsham
8 Lumber Jacks Burrow Comedians JCC, Bridgwater
Class 13 – Best Decorated Towing Vehicle
1 Xtinct Gremlins CC, Bridgwater
2= Swarm Force Ramblers CC, Bridgwater
2= La Barricade Gemini CC, Ilminster
4 Kabuki British Flag CC, Bridgwater
Class 14 – Best Dressed Towing Vehicle Driver
1 #Priscilla Wills CC, Bridgwater
2 Legend Of The Crystal Skull Sid Vale CC, Sidford
3 Head Hunters Globe CC, Wells
4 La Barricade Gemini CC, Ilminster
 Class 15 – Entries With Disabilities 
1 The Dag Arrows The Disability Action Group, North Dorset
2 The Chair Academy of Carnival, Street
Hardy Spicer Championship Cup – Overall Champion
  Kabuki British Flag CC, Bridgwater
Lions International Cup – Hardy Spicer Runner Up
  Swarm Force Ramblers CC, Bridgwater
Aquarius Cup – Best Costume in Procession
  Jeff Wayne’s War Of The Worlds Huckyduck CC, Coleford
Bass Charrington Cup – Most Original Entry Open
  Swarm Force Ramblers CC, Bridgwater
B.P. Challenge Cup – Best Decorated Towing Vehicle & Driver Local
  Xtinct Gremlins CC, Bridgwater
Geordie Adamson Cup – Best Decorated Generator
  Swarm Force Ramblers CC, Bridgwater
Pariah Trophy – Longest Burning Squib in the Squibbing Display
  Not Awarded No Defineable Winner
Stan Bown Cup – Most Improved Local Feature
  Voodika Renegades CC, Bridgwater
Winslade Cup – Best Lighting Local
  Swarm Force Ramblers CC, Bridgwater

 

You can download a pdf version of the full results by clicking on the links below:

Bridgwater Carnival Results 2013:

Classes 1-6 2013
Classes 7-12 & 15 2013
Classes 13-14 2013

Weston Super Mare Carnival Results 2013:
Classes 1-6 2013
Classes 7-12 & 15 2013
Classes 13-14 2013

North Petherton Carnival Results 2013:
Classes 1-6 2013
Classes 7-12 & 15 2013
Classes 13-14 2013

Shepton Mallet Carnival Results 2013:
Classes 1-6 2013
Classes 7-12 & 15 2013
Classes 13-14 2013