bridgwater Guy Fawks Carnival Logo

NEW START TIME

Carnival 2021 - 6pm Saturday 6th November

2014 Procession Results

Class 1 – Tableau Cart Open
1 In Flanders Fields Huckyduck CC, Coleford
2 Transformers…The Cube Gemini CC, Ilminster
3 Roll Up, Roll Up! Pentathlon CC, North Petherton
4 “Life’s A Beach” Oasis CC, Frome
5 Dancing Upon Ice King William CC, Glastonbury
6 Apocalypse Quackerside CC, Frome
7 Fair Time Shambles CC, Shepton Mallet
8 Centenary of W.W.1 Unicorn CC, Bridgwater
Class 2 – Tableau Cart Local
1 Merry Grinchmas Wills CC, Bridgwater
2 Willow Centurion CC, Bridgwater
Class 3 – Feature Cart Open
1 Tortuga Harlequin CC, Ilminster
2 Brunels Vision Masqueraders CC, Meare
3 Dead Men Tell No Tales Eclipse CC, Chard
4 Norsemen Wick CC, Glastonbury
5 Departing Midnight Globe CC, Wells
6 Attractions (Abandoned)l Mendip Vale CC, Wells
7 “Hay Day” Hot Rock CC, Gillingham
8 Disco Fever Cobra CC, Wells
9 Remember Remember Toppers CC, North Petherton
10 Back To Our Future Westonzoyland CC, Westonzoyland
11 Fire & Ice Gorgons CC, Wells
Class 4 – Feature Cart Local
1 Brunels Kingdom – The Shipyard Gremlins CC, Bridgwater
2 Battle Of Atlantis Marketeers CC, Bridgwater
3 Freeze Ramblers CC, Bridgwater
4 Old London Town British Flag CC, Bridgwater
5 Rain Forest Griffens CC, Bridgwater
6 Wreck’d Vagabonds CC, Bridgwater
7 Anubis Army Renegades CC, Bridgwater
8 U.S.A. Lime Kiln CC, Bridgwater
9 Juke Box Jive Cavaliers CC, Bridgwater
10 Zummerset Crusaders CC, Bridgwater
11 Tombs Of Doom YMCA CC, Bridgwater
Class 5 – Comic Feature Cart
1 Oom Pah Pah! Cary Comedians CC, Castle Cary
2 I Wanna Be Like You Newmarket CC, Bridgwater
3 Formula Tubs Nunsford Nutters CC, Colyton
4 Rescue Me Just Georges CC, Sturminster Newton
5 Brits Abroad 2R’s CC, Temple Cloud
6 Summit Nunny One Plus One CC, Ilminster
7 On The Piste Luckington CC, Radstock
8 Rootin’ Tootin’ ‘n’ Shootin’ Budleigh Salterton CC, Budleigh Salterton
9 Working 5 To 9 Wells & Glastonbury YFCC
Class 6 – Juvenile Cart
1 Flying To Rio Marina Sydenham JCC, Bridgwater
2 Jungle Fever Hillview JCC, Burnham on Sea
3 Tiger Falls South Brent CC, South Brent
Class 7 – Groups of Masqueraders Adult
1 Hear Me Roar Xtreme CC, Ilminster
2 Putting Life Into The Busiest Night Of The Year Wilfs CC, Bridgwater
3 Fire & Ice (The Battle Begins) Bridgwater Belles, Bridgwater
4 Lil Excalibur Highwayman CC, Shepton Mallet
Class 8 – Groups of Masqueraders Juvenile
1 Scarecrow Party Crusaders Cubs, Bridgwater
2 Somerset Sapphire Majorettes Bridgwater
3 Club Card Thatchers CC, Shepton Mallet
Class 9 – Groups of Masqueraders (3 – 7)
1 Guardians of Fraener Smandy’s CC, Radstock
2 The Curse of Athena The Academy of Carnival, Street
3 Belus Criaturas Just Peachy CC, Bridgwater
Class 10 – Pairs
1 Mr & Mrs A&A CC, Axminster
2 Bones Jiggle CC, Honiton
3 Nordic Walkers Dee Gee’s CC, Shaftesbury
4 Myanmar Puppets Samvantra Juniors, Radstock
5 Lettuce Gnome To Market Natajacks, Frome
6 Double Tiki Trouble Inferno CC, Chard
7 Rock Chix Stardelights CC, Gillingham
8 Winging It’ Dave & Lisa Arney. Taunton
9 Dancing Zombies RJ CC, Bristol
10 Wild At Heart Fantasy CC, Bridgwater
Class 11 – Single Masquerader Adult
1 King Admi Roger Muspratt- Hamilton, Gillingham
2 Ali Baba’s Contrary Carpet Michael Churches, Wells
3 La Phantom De La Chandelier Metamorphosis CC, Bridgwater
4 Aztec Artisan Jacks CC (Simon Jackson), Ilminster
5 Adderdictus – Curse Of The Snake People Enspired, Salisbury
6 Carnivoodoo Adam Cox, Street
7 Whiz, Pop, Bang, Bang! Andy Tizzard, Chard
8 For Whom The Bells Toll Abbie Haines, Frome
9 Rock On Tommo Bot Smandys Geriatric CC, Radstock
10 Freshly Picked Krakus CC, Gillingham
11 Chess Judy Williams, Ilminster
12 Flower Fairy Tracy Cook, Wincanton
13 Attraction Spirit CC, Yeovil
14 Carnival Of Butterflies Ann Cook, Wincanton
Class 12 – Single Masquerader Juvenile
1 Queen Of The Knights Carina Haines, Frome
2 Wonderland Shuffle Cousins CC, Ilminster
3 Nouvelle Lune L.L. CC (Lauren Pearcy), Ottery St Mary
4 Time Keeper A.J. CC (Aiden Pearcy), Ottery St Mary
5 Davy Jones’ Locker (The Sailors Graveyard) Rio Welsh, Taunton
Class 13 – Best Decorated Towing Vehicle
1= Battle Of Atlantis Marketeers CC, Bridgwater
1= Transformers…The Cube Gemini CC, Ilminster
3 Brunels Kingdom – The Shipyard Gremlins CC, Bridgwater
4 In Flanders Field Huckyduck CC, Coleford
Class 14 – Best Dressed Towing Vehicle Driver
1 In Flanders Fields Huckyduck CC, Coleford
2 Rain Forest Griffens CC, Bridgwater
3 Transformers…The Cube Gemini CC, Ilminster
4= Freeze Ramblers CC, Bridgwater
4= Flying To Rio Marina Sydenham JCC, Bridgwater
Class 15 – Entries With Disabilities
1 Is It A Bird? Is It A Plane? No it’s… Academy of Carnival, Street
Hardy Spicer Championship Cup – Overall Champion
  Brunels Kingdom – The Shipyard Gremlins CC, Bridgwater
Lions International Cup – Hardy Spicer Runner Up
  Old London Town British Flag CC, Bridgwater
Aquarius Cup – Best Costume in Procession
= Brunels Kingdom – The Shipyard Gremlins CC, Bridgwater
= In Flanders Fields Huckyduck CC, Coleford
Bass Charrington Cup – Most Original Entry Open
  In Flanders Fields Huckyduck CC, Coleford
B.P. Challenge Cup – Best Decorated Towing Vehicle & Driver Local
  Battle Of Atlantis Marketeers CC, Bridgwater
Geordie Adamson Cup – Best Decorated Generator
  In Flanders Fields Huckyduck CC, Coleford
Stan Bown Cup – Most Improved Local Feature
 = Wreck’d Vagabonds CC, Bridgwater
= Battle Of Atlantis Marketeers CC, Bridgwater
Winslade Cup – Best Lighting Local
  Brunels Kingdom – The Shipyard Gremlins CC, Bridgwater

 

You can download a pdf version of the full results by clicking on the links below:

Bridgwater Carnival Results 2014:

Classes 1-6 2014
Classes 7-12 & 15 2014
Classes 13-14 2014

Weston Super Mare Carnival Results 2014:
Classes 1-6 2014
Classes 7 – 12 2014
Classes 13-14 2014

North Petherton Carnival Results 2014:
Classes 1-6 2014
Classes 7-12 2014
Classes 13-14 2014

Shepton Mallet Carnival Results 2014:
Classes 1-6 2014
Classes 7 – 12 2014
Classes 13 – 14 2014