bridgwater Guy Fawks Carnival Logo

NEW START TIME

Carnival 2021 - 6pm Saturday 6th November

2016 Procession Results

Class 1 – Tableau Cart Open
1 The Great Fire of London Huckyduck CC, Coleford
2 Phantom Gemini CC, Ilminster
3 What Lies Beneath… Pentathlon CC, North Petherton
4 Abandoned Emporium King William CC, Glastonbury
5 The Show Must Go On Oasis CC, Frome
Class 2 – Tableau Cart Local
1 Capture of the Iron Horse Wills CC, Bridgwater
2 Twisted Circus Centurion CC, Bridgwater
Class 3 – Feature Cart Open
1 Underground Express Harlequin CC, Ilminster
2 Trash City Masqueraders CC, Meare
3 Loggers Yard Eclipse CC, Chard
4 Wild Globe CC, Wells
5 Rebel Yell Wick CC, Glastonbury
6 Wizard of Oz Toppers CC, North Petherton
7 Welcome to Death Valley Cobra CC, Wells
8 Bushi Westonzoyland CC, Westonzoyland
9 Grease Lightening Shambles CC, Shepton Mallet
10 Carnevale Travestimento Mendip Vale CC, Wells
11 Pinball Gorgons CC, Wells
12 Stobor Hot Rock CC, Gillingham
13 Down Town Chicago Sidvale CC, Sidford
14 Lets ‘A’ Go Highwayman/Little Devils CC, Shepton Mallet/Frome
15 Halloween Party Thatchers CC, Shepton Mallet
Class 4 – Feature Cart Local
1 Mexican Day of the Dead Festival Gremlins CC, Bridgwater
2 Warp Speed Space Machine Marketeers CC, Bridgwater
3 Scrapped Ramblers CC, Bridgwater
4 Pantomania Griffens CC, Bridgwater
5 Da Vinci (Vision of) Vagabonds CC, Bridgwater
6 Camelot (The King’s Parade) Renegades CC, Bridgwater
7 Night Train of Terror Lime Kiln CC, Bridgwater
8 All at Sea British Flag CC, Bridgwater
9 Ker-Ching Cavaliers CC, Bridgwater
10 Skools Out YMCA CC, Bridgwater
11 Gaelic Crusaders CC, Bridgwater
Class 5 – Comic Feature Cart
1 What A Picture Newmarket CC, Bridgwater
2 #Working It!? Nunsford Nutters CC, Colyton
3 Diddlee Dee Just Georges CC, Sturminster Newton
4 Under Construction One Plus One CC, Ilminster
5 Wild West Peckham 2R’s CC, Temple Cloud
6 St Trinians Luckington CC, Radstock
7 Just Eat It Mardons CC, Midsomer Norton
Class 6 – Juvenile Cart
1 Masters of Magic Marina Sydenham JCC, Bridgwater
2 Reach 4 the Stars Hillview JCC, Burnham on Sea
3 Swinging 60’s South Brent JCC, South Brent
Class 7 – Groups of Masqueraders Adult
1 Come and get the Ride of your Life with the Wilfs and Phil the G Force! Wilfs CC, Bridgwater
2 Poison Xtreme CC, Ilminster
3 Ci-Ci Jamoja Bridgwater Belles, Bridgwater
4 Step in Time Zem CC, Chard
5 Barndance Make You Laugh CC, Bridgwater
6 Pirates of the Parrett Somerset Sapphire Seniors, Bridgwater
7 Carnival of Colour Chameleon Battonettes, Bridgwater
Class 8 – Groups of Masqueraders Juvenile
1 Tea Party Rhythm Fever, Meare
3 Pirates of the Parrett Somerset Sapphire Juniors, Bridgwater
4 Its the Irish Crusaders Cubs, Bridgwater
Class 9 – Groups of Masqueraders (3 – 7)
1 Metal Widow Just Peachy CC, Bridgwater
2 Buzz Bubbles CC, Honiton
3 Goldilocks and the Bears Fantasy CC, Bridgwater
Class 10 – Pairs
1 R E X A&A CC, Axminster
2 Naughty and Nice The Shepherd Family, Portsmouth
3 Guardiani Del Mondo Sconosciuto Academy of Carnival (Amy Prouse & Hayley Daniells), Somerset
4 Well, Something is Better than Nothing Dee Gee’s CC, Shaftesbury
5 Big Chief Sit on Bull and Little Chief Laughing CowGod’s of War Natajacks CC, Frome
6 God’s of War Jiggle CC, Honiton
7 Mario Speaks No Americano RJ CC, Bristol
Class 11 – Single Masquerader Adult
1 Katog Academy Of Carnival, Street (Simon Jackson), Somerset
2 Real Reflections Michael Churches, Wells
3 Wrecked Lucy Thomas, Exeter
4 Spiralla’s Palette Abbie Haines, Frome
5 Teatime Roger Muspratt- Hamilton, Gillingham
6 The Pearl Fisher Dave Arney, Taunton
7 Lovestruck Academy Of Carnival, Street (Adam Cox), Somerset
8 Strictly Frozen Smandy’s CC, Radstock
9 Arctic Queen Judy Williams, Ilminster
10 Charlie Chaplain Richard Palmer, Weston super Mare
11 Deco Spirit CC, Yeovil
12 Firework Queen C. Ann Cook, Wincanton
13 Carnival in Bloom Tracy Cook, Wincanton
Class 12 – Single Masquerader Juvenile
1 Age of the Dragon Lily Cumming, Ilminster
2 Kaleidescope of Colour Academy Of Carnival, Street (Georgia Kitchen), Somerset
3 Le Bouffon (De Mardi Gras) Samvantra Juniors, Radstock
4 Beetlemania Lotty Wheeler, Gurney Slade
5 Faerie Betula Pendula Izzy Wheeler, Gurney Slade
6 Dragon Master Osscar Collins (Minitizzys CC), Chard
7 Joker of the Pack Academy Of Carnival, Street (Holly Kitchen), Somerset
8 Awakening Ethan Pickersgill, Glastonbury
9 Zoltar Academy Of Carnival, Street (Callum Kitchen), Somerset
Class 13 – Best Decorated Towing Vehicle
1 Scrapped Ramblers CC, Bridgwater
2 The Great Fire of London Huckyduck CC, Coleford
3 Warp Speed Space Machine Marketeers CC, Bridgwater
4 Underground Express Harlequin CC, Ilminster
Class 14 – Best Dressed Towing Vehicle Driver
1 The Great Fire of London Huckyduck CC, Coleford
2 Warp Speed Space Machine Marketeers CC, Bridgwater
3 Wild Globe CC, Wells
4 Welcome to Death Valley Cobra CC, Wells
Class 15 – Entries With Disabilities
1 Head of the Table Academy Of Carnival, Street (Mike Daniells), Somerset
2 Top Cat Chipmunks CC, North Petherton
Hardy Spicer Championship Cup – Overall Champion
  Mexican Day of the Dead Festival Gremlins CC, Bridgwater
Lions International Cup – Hardy Spicer Runner Up
  Scrapped Ramblers CC, Bridgwater
Aquarius Cup – Best Costume in Procession
  The Great Fire of London Huckyduck CC, Coleford
Bass Charrington Cup – Most Original Entry Open
  The Great Fire of London Huckyduck CC, Coleford
B.P. Challenge Cup – Best Decorated Towing Vehicle & Driver Local
  Warp Speed Space Machine Marketeers CC, Bridgwater
Geordie Adamson Cup – Best Decorated Generator
  Mexican Day of the Dead Festival Gremlins CC, Bridgwater
Stan Bown Cup – Most Improved Local Feature
  Da Vinci (Vision of) Vagabonds CC, Bridgwater
Winslade Cup – Best Lighting Local
  Warp Speed Space Machine Marketeers CC, Bridgwater

 

You can download a pdf version of the full results by clicking on the links below:

Bridgwater Carnival Results:

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

Weston super Mare Carnival Results

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

North Petherton Carnival Results

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

Shepton Mallet Carnival Results

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

City of Wells Carnival Results

Classes 1-6
Classes 7-12 & 15
Classes 13-14

County Circuit Overall Results

2016 County Cup Results