bridgwater Guy Fawks Carnival Logo

NEW START TIME

Carnival 2021 - 6pm Saturday 6th November

2017 Procession Results

Class 1 – Tableau Cart Open
1 The Flying Dutchman Huckyduck CC, Coleford
2 Steampunk Gemini CC, Ilminster
3 Braveheart Pentathlon CC, North Petherton
4 9 3/4 King William CC, Glastonbury
Class 2 – Tableau Cart Local
1 Tempus Fugit Wills CC, Bridgwater
2 Toad Hall Centurion CC, Bridgwater
Class 3 – Feature Cart Open
1 War Horse – The Journey Home Masqueraders CC, Meare
2 Beautiful Creatures Harlequin CC, Ilminster
3 Drunken Sailor Westonzoyland CC, Westonzoyland
4 Ant Warriors Toppers CC, North Petherton
5 Thriller Shambles CC, Shepton Mallet
6 The Adventures Of Mowgli Eclipse CC, Chard
7 New Orleans Voodoo Wick CC, Glastonbury
8 White Magic Globe CC, Wells
9 Troy Mendip Vale CC, Wells
10 Inca Hot Rock CC, Gillingham
11 Greek Empire Sidvale CC, Sidford
12 Twas The Rush Before… Cobra CC, Wells
13 Regeneration (Of Rock) Gorgons CC, Wells
14 Norty Highwayman CC, Shepton Mallet
Class 4 – Feature Cart Local
1 Run For The Hills Gremlins CC, Bridgwater
2 The Locker Marketeers CC, Bridgwater
3 Halloween In Deadman’s Hollow Ramblers CC, Bridgwater
4 Maori Renegades CC, Bridgwater
5 Be Our Guest Vagabonds CC, Bridgwater
6 Spirit Of Winter Griffens CC, Bridgwater
7 Teayo Lime Kiln CC, Bridgwater
8 Ooh La La British Flag CC, Bridgwater
9 Champagne And Chandeliers Cavaliers CC, Bridgwater
10 Welcome To Hell YMCA CC, Bridgwater
11 Sweep Crusaders CC, Bridgwater
Class 5 – Comic Feature Cart
1 Naggers (You Won’t Stop Talking) Newmarket CC, Bridgwater
2 Three Little Pigs Nunsford Nutters CC, Colyton
3 Dastardly And Mutley In Their Flying Machine #Catch The Pigeon One Plus One CC, Ilminster
4 50 Shades Of Hay Luckington CC, Radstock
5 Ass Haul Cary Comedians CC, Castle Cary
6 Rock Babies Mardons CC, Midsomer Norton
7 Rock Lobster Just Georges CC, Sturminster Newton
8 Ha Ha Ha Poppe Inne CC, South Chard
Class 6 – Juvenile Cart
1 Jack! Marina Sydenham JCC, Bridgwater
2 Yee Ha Hillview JCC, Burnham on Sea
3 Birds In Paradise South Brent JCC, South Brent
Class 7 – Groups of Masqueraders Adult
1 Light Em Up! Xtreme CC, Ilminster
2 Pirates Life Make You Laugh CC, Bridgwater
3 Showboat Zem CC, Chard
4 Great Spirit Bridgwater Belles, Bridgwater
5 The Wilfs 2020 Tokyo Olympic Trials ‘All Dressaged Up And Hoping To Go’ Wilfs CC, Bridgwater
6 Rednex Hoedown Somerset Sapphire Seniors, Bridgwater
Class 8 – Groups of Masqueraders Juvenile
1 Puppet Parade Rhythm Fever, Meare
2 Motown Madness Fox King Dance Academy
3 Mini Sweeps Crusaders Cubs, Bridgwater
4 Rednex Hoedown Somerset Sapphire Juniors, Bridgwater
Class 9 – Groups of Masqueraders (3 – 7)
1 Professor Lillylicks Marvelous Elixir Smandy’s CC, Radstock
2 Noahs Ark Bubbles CC, Honiton
3 Terribly Ever After Just Peachy CC, Bridgwater
4 The Golden Compass Midas CC, Frome
Class 10 – Pairs
1 Ole! Dee Gee’s CC, Shaftesbury
2 Elementus – Guardians Of The Elements Enspired CC, Salisbury
3 Batman And Harley Quinn Lugg’s CC, Exeter
Class 11 – Single Masquerader Adult
1 Pablo’s Travelling Circus A&A CC, Axminster
2 Alien Trooper Stuart Cooper, Paignton
3 Traintastic Academy Of Carnival (Adam Cox), Street
4 Rio Rhythm Andy Tizzard, Chard
5 One Day In Summer Spirit CC, Yeovil
6 Ho Ho Let It Snow Michael Churches, Wells
7 Oriental Blue Judy Williams, Ilminster
8 Potion Seller Andrew Plummer, Melksham
9 Charlie Chaplin Richard Palmer, Weston super Mare
10 Gardener’s Delight C. Ann Cook, Wincanton
11 Stitch In Time Tracy Cook, Wincanton
Class 12 – Single Masquerader Juvenile
1 Nihon Samvantra Juniors, Radstock
2 Pierat Academy Of Carnival (Holly Kitchen), Street
3 Celestial Spirit Lily Cumming, Ilminster
4 The Sami Warrior Izzy Wheeler, Gurney Slade
5 Knit One, Purl One Lotty Wheeler, Gurney Slade
6 Home Of The Brave Academy Of Carnival (Logan Charles), Street
7 Flamin Freezin Ethan Pickersgill, Glastonbury
8 Wonderland Jiggle Juniors CC (Callie Martin), Somerset
Class 13 – Best Decorated Towing Vehicle
1 Run To The Hills Gremlins CC, Bridgwater
2 The Flying Dutchman Huckyduck CC, Coleford
3 War Horse – The Journey Home Masqueraders CC, Meare
4= Braveheart Pentathlon CC, North Petherton
4= The Locker Marketeers CC, Bridgwater
Class 14 – Best Dressed Towing Vehicle Driver
1= The Locker Marketeers CC, Bridgwater
1= The Flying Dutchman Huckyduck CC, Coleford
3 Run To The Hills Gremlins CC, Bridgwater
4 Jack! Marina Sydenham JCC, Bridgwater
Class 15 – Entries With Disabilities
1 Martian Mike Academy Of Carnival (Mike Daniells), Street
2 Scaredy Squirrel Chipmunks CC, Crewkerne
Hardy Spicer Championship Cup – Overall Champion
  Run To The Hills Gremlins CC, Bridgwater
Lions International Cup – Hardy Spicer Runner Up
  Maori Renegades CC, Bridgwater
Aquarius Cup – Best Costume in Procession
  The Flying Dutchman Huckyduck CC, Coleford
Bass Charrington Cup – Most Original Entry Open
  War Horse – The Journey Home Masqueraders CC, Meare
B.P. Challenge Cup – Best Decorated Towing Vehicle & Driver Local
  The Locker Marketeers CC, Bridgwater
Geordie Adamson Cup – Best Decorated Generator
  The Flying Dutchman Huckyduck CC, Coleford
Stan Bown Cup – Most Improved Local Feature
  Maori Renegades CC, Bridgwater
Winslade Cup – Best Lighting Local
  Run To The Hills Gremlins CC, Bridgwater

 

You can download a pdf version of the full results by clicking on the links below:

Bridgwater Carnival Results:

Bridgwater Classes 1-6
Bridgwater – Classes 7-12 & 15
Bridgwater 13-14

Weston Super Mare Carnival Results:

Weston Classes 1-6
Weston Classes 7-12 & 15
Weston Classes 13-14

North Petherton Carnival Results:

North Petherton Classes 1-6
North Petherton Classes 7-12 & 15
North Petherton Classes 13-14

Shepton Mallet Carnival Results:

Shepton Mallet Classes 1-6
Shepton Mallet Classes 7-12 & 15
Shepton Mallet Classes 13-14

City of Wells Carnival Results:

Wells Classes 1-6
Wells Classes 7-12 & 15
Wells Classes 13-14